Governance

Below is important information relating to the governing body of Seabridge Primary School

The current members of our Academy Council are as follows:

Andrew Purcell ([email protected])
Chair
Term of Office Start Date: 01/09/2019
Term of Office End Date: 31/08/2021
Relationships with other governors or school staff: Partner works at school
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational institutions: None

Patricia Locker
Vice Chair
Term of Office Start Date: 01/09/2019
Term of Office End Date: 31/08/2021
Relationships with other governors or school staff: None
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational institutions: Employed as Office & Finance Manager by the Keele and North Staffordshire Teacher Education, part of the Shaw Academy Trust.

John Axon
Governor
Term of Office Start Date: 01/12/2017
Term of Office End Date: 30/11/2021
Relationships with other governors or school staff: None
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational institutions: None

Simon Billings
Governor
Term of Office Start Date: 21/01/2017
Term of Office End Date: 30/11/2021
Relationships with other governors or school staff: None
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational institutions: None

Simon Caton
Parent Governor
Term of Office Start Date: 01/09/2019
Term of Office End Date: 31/08/2023
Relationships with other governors or school staff: None
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational institutions: Child attends school

Jill Cheadle
Governor
Term of Office Start Date: 01/12/2017
Term of Office End Date: 30/11/2021
Relationships with other governors or school staff: None
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational institutions: Trustee at Creative Partnership Trust, Chair of Governors at Hugo Meynell Primary School

Aileen Clark
Governor
Term of Office Start Date: 01/12/2017
Term of Office End Date: 30/11/2021
Relationships with other governors or school staff: None
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational institutions: Governor at Westlands Primary School

Amy Dale
Staff Governor
Term of Office Start Date: 01/12/2017
Term of Office End Date: 30/11/2021
Relationships with other governors or school staff: None
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational institutions: None

Julie Harrison
Headteacher
Term of Office Start Date: 12/11/2016
Term of Office End Date: 11/11/2020
Relationships with other governors or school staff: None
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational institutions: None

Richard Leech
Parent Governor
Term of Office Start Date: 01/09/2019
Term of Office End Date: 31/08/2023
Relationships with other governors or school staff: None
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational institutions: Child attends school

Rebecca Tonry
Staff Governor
Term of Office Start Date: 03/07/2017
Term of Office End Date: 30/11/2021
Relationships with other governors or school staff: None
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational institutions: None

Previous Academy Councillors who have served within the last 12 months
Sandra Mitchell
Executive Headteacher
Term of Office Start Date: 01/12/2013
Term of Office End Date: 31/08/20
Relationships with other governors or school staff: None
Relevant Business and Pecuniary Interests including governance roles in other educational
institutions: None